Odświeżamy drewniane meble w kuchni
Tagi: drewno, meble

Odświeżamy drewniane meble w kuchni

Kuchenne sprzęty, w tym także drewniane meble, jak wszystkie rzeczy, których używamy codziennie, ulegają w wyniku eksploatacji mniejszym lub większym uszkodzeniom. Wiele z nich szkoda wyrzucić bo mają swój niepowtarzalny urok, albo nie mamy pieniędzy na nowe, dlatego więc warto czasem poświęcić im trochę czasu i spróbować je samemu naprawić.

Drewniane meble nadają kuchni elegancji i naturalności. To materiał, który zawsze jest modny, choćby ze względu na to, że jest bardzo trwały i wytrzymały. W zależności od rodzaju zastosowanego drewna, koloru lakieru lub bejcy pasują niemal do każdego wnętrza. Wnoszą do domu ciepło, stwarzają wrażenie przytulności, dodają stylu. Do ich pielęgnacji wystarczy jedynie wilgotna szmatka. Jednak nic nie jest wieczne i wcześniej czy później się zepsuje. Jeśli drewniany sprzęt wymaga małych napraw z łatwością wykonamy je przy pomocy odpowiednich preparatów i narzędzi.

Reanimacja detali

Oderwany uchwyt drzwiczek szafki kuchennej, obluzowana szuflada, ułamana noga od krzesła – na pewno każdy z nas miał takie zdarzenie. Szkoda rozstawać się z ulubionym meblem, tym bardziej, gdy tworzy komplet z innymi – nieuszkodzonymi. Wówczas, aby przywrócić go do pierwotnego stanu, możemy po prostu użyć kleju. Do scalenia obłamanych elementów drewnianych świetnie nadają się specjalne kleje do drewna. Przytwierdzenie ułamanej nogi do krzesła czy stołu zajmie tylko chwilę, gdy zastosujemy szybkoschnący klej do drewna. Dzięki wysokiej sile spajania na trwałe połączy klejone elementy, a dodatkowo przestrzeń na ich styku będzie niemal niewidoczna, klej  wysycha bowiem do stanu półprzezroczystego. Z jego pomocą skleimy również sklejkę, płyty wiórowe, fornir, papier i karton. Zastosowanie kleju jest wyjątkowo proste. Przed przystąpieniem do prac należy obie klejone powierzchnie oczyścić. Następnie nanieść na jedną  z nich potrzebną ilość produktu. Po połączeniu oba elementy należy docisnąć i unieruchomić przez ok. 20 minut, a nadmiar kleju usunąć wilgotną ściereczką. Po dwóch godzinach sprzęt może być już normalnie eksploatowany.

W podobny sposób przeprowadzimy drobne naprawy w miejscach o podwyższonej wilgotności lub tam, gdzie drewniane meble lub elementy wyposażenia wnętrz narażone są na działanie wody. Nie będzie zatem problemem sklejenie uszkodzonej szafki pod zlewozmywakiem, czy też przymocowanie obluzowanej listwy wokół blatu. Jednak, do tego typu prac, należy zastosować wodoodporny klej do drewna.

Drzwiczki w szafkach kuchennych są ciągle otwierane i zamykane. To z pewnością najintensywniej używane meble w naszym domu. Szafki są narażone na uszkodzenia mechaniczne, a także na ciągłe działanie wilgoci i zanieczyszczeń kuchennych. W bezpośrednim sąsiedztwie strefy gotowania fronty szafek wymagają intensywnego mycia. Bardzo często zdarza się, że szprosy na szybach drzwiczek kuchennych nie wytrzymują tak intensywnego użytkowania i po prostu odpadają. Pojawia się wówczas problem z ponownym zamocowaniem drewnianych lub metalowych szprosów na powierzchni szkła. Trudno jest znaleźć produkt, który trwale połączy drewno i powierzchnię szklaną. Dodatkowo pojawia się problem estetyki, bowiem po otwarciu drzwiczek widoczna pod szprosem ścieżka kleju szpeci mebel. Dlatego do przyklejenia szprosów w szafkach kuchennych najlepiej użyć uniwersalnego kleju-uszczelniacza. Jego formuła jest oparta na polimerach MS, co oznacza że trwale skleja nawet tak trudne powierzchnie jak szkło, metal, drewno i tworzywa sztuczne.

Dzięki kilku prostym pracom, zyskamy ładny wygląd wysłużonych mebli kuchennych.

Ilość odsłon: