Czyste powietrze w kuchni

Czyste powietrze w kuchni

 Kominowe, szufladowe, podszafkowe, narożne i ostatnio najmodniejsze- wyspowe. Wybór odpowiedniego okapu kuchennego musi być przemyślany i dostosowany do wymogów kuchni.

Decyzja zależy od kilku czynników: jak dużo miejsca mamy do zagospodarowania, jakiej szerokości mamy płytę kuchenną, położenia istniejącego kanału wentylacyjnego a także wysokości, szerokości i ogólnego wystroju kuchni.

- Okap kuchenny, nawet ten najbardziej wymyślny, musi skutecznie pochłaniać opary oraz zapachy kuchenne przy możliwie najniższym poziomie hałasu – mówi Jarosław Matys z firmy Franke Polska – To podstawowe kryterium. Komfortowy okap to urządzenie, które jest w stanie wymienić całe powietrze w pomieszczeniu kuchennym 10 razy na godzinę, emitując przy tym hałas nie większy niż 55 dB.

 Moda na wyspę 

 

Okapy wyspowe instalowane są nad kuchenną wyspą, na której jest płyta grzewcza. Z uwagi na to, że okapy tego rodzaju montuje się bezpośrednio do sufitu, jeśli okap ma pracować w systemie otwartym, wcześniej należy zadbać o odpowiednie dostosowanie instalacji wentylacyjnej. Istnieje też możliwość pracy okapu w systemie zamkniętym. Wybierając takie rozwiązanie konieczne jest zastosowanie aktywnych filtrów, a sam okap wtedy nie musi być podłączony do systemu wentylacyjnego.

Zaprojektowanie wyspy w kuchni, wymaga dużej powierzchni, minimum to ok. 20m2, a im większa jest kuchnia tym wydajniejszy okap potrzebujemy. Nowoczesne urządzenia osiągają maksymalną wydajność na poziomie nawet 800-950 m3/h.

Siłę ciągu można regulować w zakresie kilku stopni, zależnie od intensywności gotowania.

Okapy dostępne na rynku wyposażone są w dodatkowe funkcje, oczywiście, im droższe urządzenie, tym więcej ma możliwości.

Wskaźnik poziomu zanieczyszczenia filtrów, funkcja 24 h (urządzenie włącza się na najniższym biegu na 10 minut, co godzinę, przez całą dobę) czy zdalne sterowanie za pomocą pilota to przykłady takich możliwości.

Ilość odsłon: