Jadalnia ze smakiem czyli umiar kontrolowany

Jadalnia ze smakiem czyli umiar kontrolowany

Dziś jadalnia ma być urządzona nie tylko ze smakiem, ale i funkcjonalnie. Jest niepowtarzalnym i chyba najważniejszym po kuchni miejscem w domu, bo to właśnie tutaj podczas posiłków rozmawiamy o wspólnych sprawach, spotykamy się ze znajomymi, rodziną i dziećmi.

Współczesna jadalnia nie może być miejscem zamkniętym i oddzielonym od reszty domu. Funkcjonuje jako serce wnętrza, centralny punkt, który decyduje o charakterze całego mieszkania. Dzisiejszą jadalnię otwieramy nie tylko na kuchnię, ale także na salon. Dzięki temu tworzymy jedno spójne wnętrze. A w jakim stylu urządzić najlepiej jadalnię?

Obecnie najmodniejszy jest minimalizm i swego rodzaju ascetyzm. Kolorystyka spokojna, surowa, utrzymana w tonacjach ziemi. Współczesny design dopuszcza zarówno minimalistyczną estetykę ascezy, ale także wprowadzenie neobarokowych elementów zdobniczych. Mogą to być np. kolorowe kwieciste tapety na jednej ze ścian, stylizowany mebel, stolik lub lampa.

Urządzając jadalnię trzeba pamiętać, że musi być estetyczna, ale i przede wszystkim funkcjonalna. Dlatego najważniejsze meble w niej to krzesła i stół. Nie może w niej oczywiście zabraknąć komody i witryn. Te ostatnie mają nie tylko zadanie zdobić wnętrze. Są nieodzownymi schowkami na zastawę, obrusy, sztućce.

Dziś nie chowamy już rzeczy codziennego użytku. Oczywiście pod warunkiem że to dobra stylistyka. Chwalimy się posiadaniem rzeczy pięknych, zdobiących wnętrze. Dlatego, w minimalistycznym i surowym wnętrzu będą dobrze wyglądać ozdobne czary, wazony , misy.

Nad prostą w formie komodą niezwykle zaprezentuje się klasycystyczny obraz w ozdobnej rzeźbionej ramie. Takie dodatki z pewnością wzbogacą kulinarne doznania w naszej jadalni.

To, co buduje klimat każdego wnętrza, a szczególnie ciepło jadalni, to oświetlenie. W ostatnim czasie widać powrót żyrandoli, kinkietów, kandelabrów. To za sprawą designu wykorzystującego wpływy rokoko i baroku. Rezygnujemy natomiast z obniżanych sufitów z wmontowanymi w nie halogenami. Ciepłe światło wydobywające się z żyrandola ma kolosalne znaczenie. Dobrze doświetlony stół, nastrojowa iluminacja budują atmosferę i klimat.

Dla budowania ciepłego nastroju w jadalni ważne są także tkaniny. Wieszamy te delikatne, stonowane, niczym utkane z mgły i właściwie nieupinane, a powieszone płasko. Można także zastosować cięższe wzorzyste lub fantazyjnie upięte. Wszystko zależy od charakteru i stylu mieszkania.

Pamiętajmy, że wszystko jest w tej chwili dozwolone. Zarówno prostota jak i odrobina szaleństwa w postaci niecodziennych rozwiązań.

Źródło: GW, dodatek Wnętrza.

Ilość odsłon: