Co zrobić, aby w kuchni było ciepło
Wybór grzejnika kuchennego jest zadaniem niełatwym. Szczególnie gdy pomieszczenie to, jest niemal całkowicie zabudowane meblami i sprzętem AGD. Trudno w nim znaleźć miejsce na dodatkowe urządzenie, a umieszczenie grzejnika pod oknem, często jest niewykonalne.
Ogrzewanie w pomieszczeniu zamkniętym
Wybór ogrzewania w kuchni determinuje wielkość pomieszczenia, jego układ, jak i dostępność wolnego miejsca. Właściwie można w niej zastosować dowolny rodzaj ogrzewania. Ważne jest, by spełniło prawidłowo swoją funkcję, a przy tym nie ograniczało przestrzeni. Dlatego w zamkniętej kuchni, dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie wodnego ogrzewania podłogowego. Jest ono całkowicie niewidoczne i nie zmniejsza dostępnej powierzchni. W kuchni, m.in. ze względu na gotowanie, jest zwykle cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach, dlatego możemy nastawić w niej niższą temperaturę podłogi. Pozwala to na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Gdy decydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego w kuchni, należy pamiętać o prawidłowym zaprojektowaniu instalacji, z uwzględnieniem planu zabudowy kuchennej. Jest to ważne, gdyż miejsca, w których będą stały szafki i urządzenia AGD, należy ominąć podczas układania rur, by nie powodować ich podgrzewania.
W kuchni sprawdzą się także grzejniki dekoracyjne w wersji pionowej, które pozwolą na zaaranżowanie wolnej przestrzeni pomiędzy szafkami lub szafką a lodówką. Znakomitym wyborem będzie grzejnik Purmo, który dostępny jest w szerokości już od 450 mm, co sprawia, że nie wymaga wiele wolnej przestrzeni na ścianie. Dodatkowo, profilowana płyta grzewcza tego urządzenia oraz szeroka gama kolorystyczna, ułatwiają dopasowanie go do każdej kuchni. Grzejnik Faro produkowany jest także w wersji inox, z przednią płytą wykonaną ze stali nierdzewnej, dzięki czemu ma oryginalną stalową barwę. Urządzenie to doskonale pasuje do nowoczesnej kuchni, z urządzeniami AGD o takim samym wykończeniu. Sprawi, że jej wystrój będzie tworzył harmonijną całość.
Kuchnia otwarta
W nowoczesnym budownictwiej odchodzi się od projektowania kuchni będącej oddzielnym pomieszczeniem, na rzecz połączonej z salonem lub jadalnią. Jednak jej aranżacja jest znacznie trudniejsza, gdyż kuchnia taka pełni także funkcję reprezentacyjną. Jej styl musi pasować do wystroju pomieszczenia, z którym jest połączona. Dlatego też przy projektowaniu ogrzewania należy wziąć pod uwagę nie tylko moc cieplną grzejnika, dostosowaną odpowiednio do rozmiarów pomieszczenia, ale także jego estetykę. Doskonałym wyborem będą tu wspomniane grzejniki dekoracyjne Purmo w wersji pionowej, np. Kos i Faro czy grzejniki Narbonne, które świetnie wpasują się w estetykę wystroju.
Wybór grzejnika jest zadaniem trudnym, zwłaszcza jeśli chcemy pogodzić jego funkcjonalność z wykorzystaniem wolnej przestrzeni oraz z zachowaniem estetycznego wykończenia wnętrza. Dlatego jest to wyzwanie dla profesjonalisty, który nie tylko doradzi w wyborze urządzenia, ale i fachowo podłączy je do instalacji grzewczej.
Źródło: PURMO, www.purmo.com.