Dobry układ… w kuchni
22-10-2008

Dobry układ… w kuchni

Kuchnia w wielu domach stanowi nie tylko miejsce przyrządzania posiłków, ale także miejsce skupiające życie rodzinne i towarzyskie. Obowiązujące trendy zrównują pomieszczenie kuchenne z innymi. Dlatego już na etapie projektowania warto się zastanowić, jaką ma spełniać rolę kuchnia w naszym życiu?

Skończyły się czasy, kiedy wstęp do kuchni mieli tylko domownicy. Z tego też powodu architekci i projektanci coraz częściej łączą kuchnię z salonem, otwierając ją na pozostałą część domu. Dlatego na etapie projektowania musimy podjąć decyzję, czy będzie to miejsce tylko do pracy czy też będzie służyło spotkaniom rodzinnym i towarzyskim. Ważne jest również jasne określenie jej użytkownika, poznać jego upodobania, charakter i dopasować do niego wnętrze.

Jeśli zdecydujemy się na kuchnię otwartą, to musimy pamiętać, że powinna być ładna i tworzyć spójną całość z mieszkaniem. Jednak nie zapominajmy, że musi być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. Nie musi przy tym być wyłożona glazurą od podłogi po sufit. Do wykończenia kuchni doskonale nadają się panele drewniane czy zmywalne farby. Warto również w tym układzie pamiętać o rozprzestrzeniających się zapachach i wyposażyć ją w dobry okap. Dlatego tak ważną rolę w tym przedsięwzięciu odgrywa dobry projekt.

O czym należy pamiętać przy projektowaniu kuchni?

Lokalizacja. Jeśli mamy wpływ na projekt domu to wybierajmy ten, w którym kuchnia jest zlokalizowana blisko wejścia do domu. Unikajmy projektów, gdzie kuchnia jest położona w głębi domu, i aby do niej dotrzeć trzeba przebrnąć przez pokoje, korytarze itp. Komunikacja musi wygodna dla wszystkich mieszkańców.

Ponadto kuchnia najbardziej sprawdza się po stronie północnej, podobnie jak wejście do domu. Dociera wówczas do niej światło, a kuchnia nie jest nagrzana przez promienie słoneczne. A jeśli jest zlokalizowana od strony południowej, to musimy się nastawić na wysoką temperaturę, szczególnie w porze leniej. W tej sytuacji pamiętać należy, aby wszystkie sprzęty AGD ustawić jak najdalej od okna.

Jeśli chcemy mieć funkcjonalną kuchnię – pod kątem codziennej pracy, to możemy wybrać jeden z 4 podstawowych wariantów, według którego zamówimy projekt. Najpopularniejszymi układami stosowanymi w projektach kuchni jest: równoległy, liniowy, w kształcie litery „L” i „U” (nazywany też podkową).

Układ równoległy. Jeśli mamy do dyspozycji dwie strony kuchni, możemy swobodnie zdecydować się na ten styl. Istotną rolę odgrywają tutaj ścieżki komunikacyjne, dlatego należy tak rozstawić sprzęt i meble wolnostojące, aby ich nie zakłócały. System ten sprawdza się w kuchniach długich i wąskich.

Układ liniowy. Układ ten sprawdza się w przypadku małej kuchni. Wszystkie urządzenia oraz meble ułożone są według jednej linii. Warto zwrócić uwagę w tym projekcie na ustawienie sprzętów AGD, co ułatwi nam codzienne wykonywanie prac. Ich prawidłowe rozstawienie to niewielki odstęp zlewu od kuchenki, odpowiednia odległość między blatem, a szafkami wiszącymi.

Układ w kształcie „U”, tzw. podkowy.  Na ten układ możemy sobie pozwolić w kuchni o dużej przestrzeni. Dominować tutaj będą zdecydowanie szersze meble kuchenne i zdecydowana większość szafek. Można także sobie pozwolić na szersze blaty, co ułatwi nam pole do pracy. W kuchni o dużej przestrzeni można wyeksponować więcej kuchennych sprzętów- jednak pod warunkiem, że są ładne i estetyczne. Warto tutaj tez pomyśleć o ładnym dużym stole, który skupi domowników oraz gości.

Układ w kształcie L. Ta propozycja jest dość ciekawym pomysłem na aranżacje kuchni. Jednak należy pamiętać o pewnych zasadach, aby być z tego układu zadowolonym. Pierwszą z nich to nie zamieszczać: pieca, piekarnika, zmywarki w narożniku i pod oknem. Blokują one otwieranie się innych szuflad. Nie zamieszczać pieca, zlewu i baterii naprzeciwko okna lub w jego pobliżu, może ona utrudniać zamykanie i otwieranie okna, a ponadto wpłynąć na jego czystość. Obok piekarnika i pod nim nie zamieszczać szuflad, gdyż małe dzieci mogą się łatwo poparzyć, podczas „wizji lokalnej”.

Dobry projekt kuchni to przede wszystkim funkcjonalny układ, który sprawi, że będziemy mieli nie tylko ładną i modną kuchnię, ale i wygodną do codziennej pracy. Korzystajmy zatem z porad projektantów i sprawdzonych salonów projektowych.

Ilość odsłon: